Analiza

And we don't even care about what they say

Liga prvaka: Barcelona, Tottenham, Ajax i Liverpool su u polufinalu
Luca1010 | 04/2019

"Koliko god je Real loš, prolazi protiv Ajaxa lagano, na iskustvo...", nakon rezultata 1-2 u Amsterdamu - "Ma, Real to doma ne može izgubiti...", Ajax gazi Real na Bernabeu, prolazi u četvrtfinale i ždrijeb mu dodjeljuje Juventus - "Uh, najgori mogući matchup za Ajax, Juve je preiskusan i organiziran, sad nemaju nikakve šanse za prolazak...", nakon 1-1 u Amsterdamu - "Juve je igrao koliko mu je trebalo..." - mislim da sam pokazao što želim reći. To su bile samo od nekih izjava tokom posljednjih par mjeseci Lige prvaka koje su se odnosile na Ajax, a da nisu bile samo priče u prazno, takva predviđanja imale su i kladionice.

Prvo poluvrijeme uzvrata se odigralo baš onako kako se i predviđalo i kako je Allegri htio - borba na sredini terena, tamo gdje su svi mislili da će Ajax izgubiti čisto na temelju fizikalija Schonea i De Jonga koji su nekoliko razina slabiji trkački i duel igrači od Matuidija i Cana/Bentancura. Ipak, Ajax je tokom utakmice imao 33 osvojena duela, 11 više od Juventusa (9-4 zračni dueli), a u prvom poluvremenu je napravio nekoliko prekršaja na rubu kartona, po "seljačkom" - čisto da pokažu protivniku da su spremni na duel igru. U takvoj igri često odlučuju sitnice, prekidi, odbijanci. Juve je ciljao prekide i centaršute zbog Ajaxovih nedostataka u skoku. Jedan takav je i iskoristio, kada je Ronaldo na korneru uigranom akcijom pobjegao jedinom čovjeku koji ga u teoriji može čuvati - De Ligtu. Ajax je imao sreće i zabio odbijanac koji je poništio Juveov gol u gostima i vratio sve na početak. Ipak, Ajax je igrao u gostima, a ten Hag je do tada pobijedio Allegrija u njegovoj igri i time dobio psihološku prednost. Onda je počeo rock'n'roll.

Ajax se u drugom poluvremenu otvorio, nametnuo svoj ritam brzim protokom lopte, sve je više igrača gurao prema naprijed, a visoki presing je sve bolje radio - Juve je bio praktički bezopasan. U takvom kontekstu, malo ljudi će spomenuti Donnya van de Beeka pored španera kakvi su Ziyech, Tadić i Neres. "Desetka", koja nosi broj 6 na leđima i nema skoro nikakvu karakteristiku one "desetke" na kakvu se misli, svih je 180 minuta ovog dvomeča zatvorila glavnog Juventusovog playmakera Pjanića i ostavila Juventus na vrlo bezidejnom napadačkom sustavu.

Ajax je redao šanse, Sczeszny je spašavao, Juve bio sve frustriraniji svojom nemoći, a Allegri, kojemu je glavni forte moć da promjeni tijek utakmica svojim taktičkim odlukama, je ubacio Keana, Bentacura i Cancela držeći se svog plana koji je ostao ne promjenjen od prve minute dvoboja u Amsterdamu. Napokon, u 67. minuti ten Haag je nagrađen za svoju inicijativu, a Allegri kažnjen za svoju konzervativnost - i to onako poetski, iz prekida, unatoč tome što je Ajax imao niz prilika iz otvorene igre koje je zakomplicirao svojom razigranošću. Do kraja utakmice se ništa nije promjenilo, Juve je ostao bezopasan, a Ajax je mogao povećati vodstvo.

Ono što prolazi ispod radara u ovakvoj situaciji je to da glavni favorit ovogodišnjeg natjecanja (uz City i Barcelonu) je pokazao da ima praktički jedan jedini koristan mehanizam u otvorenoj napadačkoj igri (valjda najjednostavniji) - overload jedne strane, brzi prijenos na beka koji je slobodan na suprotnoj, centaršut na Ronalda. Sve ostalo se svodi na prekide i korištenje protivnikovih individualnih grešaka. Unatoč rečenome, Allegri je Cancela, ključnog čovjeka za taj sustav, odlučio ostaviti na klupi jer je neodgovoran defanzivno, a sjajni individualci kao Dybala i Douglas Costa, od dolaska Ronalda su tamo zacementirani i nemaju konkretnu ulogu u ekipi.

Ajax se nakon (pardon) pišanja na europskog prvaka, popišao i na glavnog favorita, ali i na sve one izjave i predviđanja s početka teksta, s kojima sam se i sam složio. Njihov san se nastavlja i koliko god je klišej u ovakvim trenutcima spomenuti velikog Johana Cruyffa, Totaalvoetbal i da je "nogomet pobjedio", moramo se s time složiti. Ajaxov bezkompromisni pristup ovogodišnjoj Ligi prvaka s mladićima iz vlastite akademije jest velika pobjeda za nogomet.

Mali ispravak beskompromisni sa s, a ne z. - Fenix22, 18.4.19. 8:09, 0 0 0
pardon, 2. analiza zaredom koju sam pisao, tipfeler - Luca1010, 18.4.19. 9:22, 0 0 0
Sve pet, dobra analiza. - Fenix22, 18.4.19. 12:34, 0 0 0