Analiza

Barca lakoćom napokon u polufinalu

Liga prvaka: Barcelona, Tottenham, Ajax i Liverpool su u polufinalu
Luca1010 | 04/2019

Iako se možda nije činilo tako, ispred Valverdea je bila najbitnija utakmica njegova dosadašnjeg mandata na klupi Blaugrane. Barci već tri sezone zaredom izmiče polufinale Lige prvaka pa su i igrači i sam Valverde nekoliko puta izjavili da je fokus ove sezone upravo na tom natjecanju. Osim ranih ispadanja, Barcelona je zadnjih godina izgledala vrlo vrlo blijedo u knock-out fazi (porazi 4-0 od PSG-a, 3-0 od Juvea, 3-0 od Rome itd.) pa navijači osim rezultatskog uspjeha očekuju i svojevrsni "statement" da nisu samo favorit na papiru koji bi ponovo mogao rano izletiti.

Prva utakmica četvrtfinala s Unitedom naravno da takvo nešto nije ponudila jer se Valverde po običaju odlučio na taktiku bez rizika koja će možda donijeti najbolje šanse za prolazak dalje, ali i na taktiku koja ne odgovara većini pojedinaca u trenutnoj ekipi, a niti navijačima koji mu zamjeraju pragmatičnost još od njegova dolaska. Iako Unitedu treba dati kredita za određene periode utakmice na Old Traffordu jer su pokazali inicijativu za napadačku igru (prvenstveno druga polovica prvog poluvremena), Valverde je svojim pristupom zaslužan za izgled i konačni ishod utakmice, ali i za ostavljanje prostora Unitedu za potencijalni "lucky punch" na Camp Nou. Rezultat 1-0 u gostima jest bio pozitivan rezultat, no dojam u drugom poluvremenu je bio takav da je Barca mogla više, ali joj je ovo bilo dovoljno.

Takvim mentalitetom Barcelona je ušla i u ovu utakmicu. Neopreznu obranu nakon pola minute iznenadilo je utrčavanje Rashforda koji je pogodivši gredu propustio veliku priliku da već na startu anulira Barcinu prednost.

United je nastavio s visokim presingom koji je na Old Traffordu nekoliko puta naterao Barcu na opasne greške ispred vlastitog gola, no iako je taj plan izgledao vrlo dobro, sve je palo u vodu već u 16. minuti kada je Messi iskoristio greške Younga i Freda, te zabio prvi gol u četvrtfinalu Lige prvaka nakon 6 godina. 4 minute poslije postigao je drugi pogodak koji ide na dušu Davidu De Gei, a ako je uopće postojalo pitanje tko ide dalje, tada je bilo riješeno. United je psihološki pao, a do kraja utakmice gledali smo prijateljski susret koji je začinio Coutinho svojim klasičnim eurogolom. Barca je napokon zaustavila duhove četvrtfinala i opravdala ulogu favorita.

Greške igrača Uniteda i Barcina superiorna individualna kvaliteta u obliku Messija su u vrlo kratkom roku prelomile ovaj meč i ostavile nas bez nekakvog prostora za naprednije analize utakmice i stanja ovih ekipa. Ostavljen je i dojam da je Barca do polufinale došla u drugoj ili trećoj brzini, te da ćemo njezin vrhunac koji je i pred sam kraj sezone enigma, potencijalno vidjeti tek protiv Liverpoola.

U tom matchupu puno je stvari neizvjesno i izjednačeno, a o tome možemo više pričati ako/kada Liverpool potvrdi svoj prolazak dalje. Ukratko, Redsi se čine da bi mogla biti missmatch ovakvoj Barci, no Barcelona zbog velike prednosti u La Ligi ima luksuz odmaranja igrača i u sljedećih 15-ak dana može se kompletno fokusirati na polufinale, dok će Liverpool do samog kraja Premiershipa morati ulagati velike snage u borbu za naslov protiv Citya.

United se posljednjih tjedana, nakon "zanosa novog trenera" i čuda protiv PSG-a, vratio na razinu koja se očekuje od ekipe njihove kvalitete. Povratak u borbu za treće/četvrto mjesto u Premiershipu je bio primarni cilj Solskjaeru kada je preuzimao klupu od Mourinhovog rasula, a potencijalni rezultati u Ligi prvaka bi bili samo bonusi. Kvalifikacija za sljedeću sezonu u ovome natjecanju je njima, uostalom kao i ostaloj trojci koja se bori za ta mjesta, apsolutni imeprativ i će to odrediti kolko im je sezona ustvari uspješna, iako će o tome po svemu sudeći odlučivati samo bod ili dva.