Analiza

Običan dan u uredu

Utakmica tjedna: Liverpool - Tottenham 2-1
marinfr | 04/2019

Meni kao navijaču Liverpoola prošli tjedan je bio samo „još jedan dan u uredu“. Iako ta rečenica zvuči previše opuštajuće, svi ljubitelji nogometa, a najviše mi zaljubljenici u kultni klub sa Anfielda znamo što to zapravo znači. Bilo je to novih 90 minuta sreće, nervoze, pokidanih živaca i na kraju neviđene radosti. Ali vrijedilo je. San se nastavlja.

No osim nova 3 boda, povratka na (barem privremeno) prvo mjesto Premiershipa, te solidnog prvog poluvremena, ne mogu iz utakmice protiv Tottenhama izvući mnogo pozitive. Analize su već napisane pa se ja generalno utakmicom neću baviti. Osoba zbog koje sam se najviše nervirao ponovno je bio Mo Salah. Opjevani egipatski kralj, miljenik Anfielda i, barem za sada, čovjek kojem Jurgen Klopp neizmjerno vjeruje.

Liverpool je na teren izašao u svojoj 4-3-3 formaciji, a Salah je zauzeo mjesto desnog krila. Iako je prošle sezone na toj poziciji šamarao protivnike, iako ove sezone ima također vrlo dobrih 17 golova na svom kontu, Salahu je ovo bila 6 uzastopna utakmica bez pogotka ili asistencije. Poražavajući učinak za takvog igrača, a i za klub koji se bori za naslov prvaka. Pogotovo kada vam je konkurent Manchester City.

Egipćanin je gol igrač, u to nema sumnje. Njegov primarni cilj je zabijati pogotke i tako Liverpool voditi prema naslovu. No često do izražaja dolazi njegova škrtost, a najbolji smo primjer toga mogli vidjeti u utakmici protiv Tottenhama. U prvoj situaciji prima loptu bočno okrenut golu. Ispred sebe ima dvojicu igrača koji su u mogućnosti blokirati njegov udarac. Firminho odvlači Alderweirelda, a Trippier je loše postavljen i ne prati Milnera iza svojih leđa. Ovo je idealna situacija da Salah promjenom strane izbaci Milnera u situaciju 1 na 1. On se ipak odlučuje na udarac koji odlazi iznad vrata.

No vrhunac svega se dogodio u 59. Minuti. Salah je dugo vukao loptu prema golu Tottenhama. Kontra je sijevnula munjevito, a Mane i on su išli na jednog obrambenog. Ovaj put Salah ima priliku Manea uposliti 1 na 1 sa Llorisom, no ponovno se odlučuje za udarac, koji ovog puta završava u bloku. Kazna za sve ovo stigla je desetak minuta kasnije, kada Lucas Moura na asistenciju Eriksena zabija za 1-1.

U sudačkoj nadoknadi Liverpool je ipak uspio doći do pobjede. Visoki centaršut na drugu vratnicu ispratio je upravo Salah. Njegov udarac glavom Lloris odbija do Alderweirelda, od kojeg se lopta nesretno odbija u mrežu. Na kraju su Redsi slavili sa 2-1. Sreća je ovog puta bila na njihovoj strani, pa su se zbog konačnog rezultata zaboravile gore opisane situacije. No, da je kojim slučajem Lloris ovu loptu uhvatio ili da je Alderweireld spretnije i sretnije reagirao, malo tko bi zažmirio na Salahove sebičnosti i on bi u kratkom vremenu postao jedan od glavnih krivaca što je Liverpool ostao bez pobjede, bez 3 boda, te na koncu sezone vrlo vjerojatno bez naslova.

Egipćanin je ovaj gol proslavio vrlo emocionalno, kao da je njegov vlastiti. Ruku na srce, on nosi jedan dio zasluga za pogodak i to mu nitko neće i ne može oduzeti. Također mu nitko ne može oduzeti sreću jer se njegov klub vratio na vrh Premiershipa, no mora početi igrati timski, jer ovo nisu jedine dvije situacije ove sezone kada je na terenu djelovao kao da igra za sebe, a ne za klub. Mene kao navijača Liverpoola posebno raduje vidjeti osmijeh na njegovom licu, jer nam sada više nego ikad treba raspoloženi Mo Salah, a ne škrti i bahati. Raspoloženi i razigrani, baš onakav u kakvog vjeruju Klopp i Kop.

Respekt: tshabalala, BruceWayne,

Slažem se: RealMadrid7, BruceWayne,