Analiza

Osigurana EL-a

Dinamo-Astana 1-0 ( 3-0)
DAJO22 | 08/2018

Nadasve očekivano, Dinamo je osigurao još šest "europskih" utakmica ove jeseni. Više nego zasluženo poražena je Astana ukupnim rezultatom 3-0. Ključ je bila prva utakmica u kojoj je Dinamo, nakon tridesetak minuta opipavanja vrijednosti protivnika, ubacio u brzinu više i zabio dva pogotka, a trebao po prilikama bar još toliko, te si tako osigurao miran uzvrat u Maksimiru. Svak onaj tko je razmišljao, znajući sve mane u prošlosti modrih, da to još ni izdaleka nije gotovo, sinoć se uvjerio da je ovo neki drugi i drugačiji Dinamo. Moram priznati da sam i sam bio među tim nevjernim Tomama, ali demantij je stigao u večernjim satima 14.08.2018. godine.

Astana je, onako srednja, možda prema nižoj, europska klasa kluba. U 180 minuta dvoboja s Dinamom, kazahstanci nisu stvorili ni jednu jedinu stopostotnu priliku za pogodak. Prvi, imalo ozbiljniji udarac u okvir gola, uputili su u 138 minuti, računajući obje utakmice, ravno u vratara Zagorca. Bezopasno, naravno. Ne računam tu onu vratnicu iz prvog ogleda, jer je bila s vanjske strane, a i golman Dinama je bio na lopti za svaki slučaj. Imali su sinoć i gredu iz "očaja", kad je već bilo očito da modri idu u zadnje kvalifikacijsko kolo za ulazak u skupine LP-a, te još jednu polupriliku iz udarca sa distance, koju je Zagorac uspješno izvadio ispod grede. Inače, dosta su kazahstanci igrali lijepo za oko, vezli su po travi, dopadljivo, ali falio im je taj zadnji pas, da bi okrunili takvu igru pogotkom.

S druge strane, Dinamo je taktički odigrao vrlo dobru utakmicu. Kad je trebalo, pritisnuti zadnju liniju, pritisnuli su je, kad je trebalo vratiti se u obranu, vratili su se,kad je trebalo ići riješiti utakmicu, riješili su je. I sam sam rekao, vidjevši tijek utakmice, da Dinamo neće jurnuti po pobjedu do nekih 15-20 minuta prije kraja. Uostalom, nije bilo važno ganjati pobjedu, već osigurati Europu u jesen. A, ako pobjeda dođe, treba je uzeti te poboljšati klupski i državni koeficijent. Na sreću, tako se upravo i dogodilo. Nakon neobranjivog gola Gavranovića Dinamo je poveo i priveo utakmicu mirno kraju. Uglavnom, bio je to, uh kako mrzim tu riječ, kontrolirani nogomet, ali ne Jurčićev već Bjeličin. Neki će reći kako nije igra Dinama odisala ljepotom, ali koga briga za ljepotu, pa ne bira se miss Europe! Ovo je bila utakmica u kojoj je bio bitan rezultat, u kojoj je bilo bitno potvrditi plasman u EL-u, što je bila glavna zadaća trenera modrih Nenada Bjelice. Pa ni Dalićeva Hrvatska nije igrala /pre/lijep nogomet, osim u zadnjoj utakmici protiv Francuske, pa znamo kako je .........

U zadnjem kvalifikacijskom kolu, Dinamo igra protiv "mladih dečkića" iz Švicarske. I opet protivnik po mjeri, prolazan svakako. Jest da je bolji od prethodna dva, ali od ovakvog Dinama bolji svakako nije. Imperativa nema što je najvažnije, jer cilj je ostvaren, kao što kaže i Bjelica, a sada će pokušati ostvarit svoje snove, ulazak u skupine Lige prvaka. I sada se miješaju osjećaji što je bolje. Za ovakav Dinamo, po predstavi od sinoć, se ne treba bojati. Opet će prva utakmica biti ključ za ostvarenje sna. Jer, ako Dinamo ne izgubi u Švicarskoj, akcije rastu do u nebesa. Treba igrati pametno, kao i protiv Astane, a prilika za pogodak će se sigurno izroditi. Uostalom, ako se i ne prođe Young Boyce, snovi ipak ostaju! Ovako ili onako, proljeće u Europi je višedesetljetni san! Ako ne ove godine, pokušati će nagodinu ........

Respekt: ktm686, gradim, ivan-cro, Fenix22,

Slažem se: ktm686, gradim,

Potkrao ti se jedan tipfeler. Young Boys/i, a ne Boyce kao lik iz Mućki. - Fenix22, 15.8.18. 15:15, 0 0 0