Analiza

Pogled sa statističke strane

Je li Benfica dobar ili loš ždrijeb?
chelsea_2012 | 02/2019

Cilj ove analize je sa statisticke strane analizrati te vidjeti kakav je "match up" Benfica za Dinamo zbog toga će biti malo “više” podataka , te naglasak na anomalijama

Isprike zbog podulje neaktivnosti na Tribini (nažalost zbog obaveza na faxu i poslu nisam u prilici biti češće uključen u aktivnosti Tribine)

Ždrijeb 22.3 donio je Dinamu portugalsku Benficu , onako na prvu jako nezgodan ždrijeb. Dinamo je ekipa kojoj posebno ne odgovaraju ekipe sa brzom, divljom igrom poput Young Boysa,Valencije i visokim “sidrunom” (kao što je Viktoria Pulzen I Young Boys) prvenstveno zbog visine stoperskog dvojca Dilaver – KTC.

Benfica je ekipa koja tezi posjedu I kombinatorici usto su njene glavne karakteristike igra je abzirana na :

"vjerojatan postava benfice nakon promjene trenera, ozljeda te ekspozije novih igraca"

Karakteristike Benfice :

• igru preko krila I bekova prvenstveno se odnosi na deuet (Grimaldo i Cervi/Rafa Silva) gdje Grimaldo odlazi jako visoko u napad u odnosu na Almeidu koji je defanzivniji bek ,Grimaldo koji je produkt barcine akademije te je u neku ruku kopija Jordia Albe  uz jednu bitnu razliku Grimaldo zabija više nego što asistira , 6 golova i 5 asistencija te 1.1 ključnih pasova dok lijeva krila Cervi/Rafa Silva (stil igrača dosta sličan Orišiću)imaju tendenciju ulaziti u sredinu i tako "ostavljati" prostor za Grimalda tj. overlap za Grimalda ili otvaraju  mogućnost "djegonale" za desnu stranu,  dok je na desnoj strani sa Pizzi sa   Almeidom koji je dosta defanzivniji te idrži ključeve ekipe
  • odlična realizacija polukontra I kontri
  • kreiranje šansi iz otvorene igre , kroz induvidualce odnosno igra se bazira više na induvidualcima nego na ekipi gdje postoji točno odredena hierarhija na čelu sa "playmakerom" Pizzijem koji ima najviše ovlasti od izvođena prekida i slič. , u proteklom periodu istaknuo se "Benficin Olmo" João Félix još jedan supertalenat nakon Renata Sancheza , sa fantastičnim osjćajem za igru , razigravanjem te egzekucijom, izuzetno je jaku u duelima za svoju fizičku konstrukciju , izuzev zračnim duela gdje je dosta slabiji i zbog svojeg neiskustva ima tendenciju prema "zaleđima" nakon Pizzija (14 asistencija i 3 ključna dodavanja po utakmici ) je drugi igrač po hierarhiji sa "playmakerskim" ovlastima
  • u Benficin stil se savrseno uklapa mantinela Haris Sefrović , sa svojim skill setom karakteristika dosta sličnih Gavranoviću uz to što je više fizički snažniji igrač u odnosu Gavranovića i opasan u kontranapadima te može kvalitetno zadržati loptu "zagraditi se" i razigrati sa krilima i Jao Felixom , dok su mu mane zračni dueli , zaleđa (1,1 po utakmici ) te pogotovo gra u obrani
  • Benfica je jako dobro izbalansirana ekipa s naglaskom na igru preko krila I bekova gdje je vezni duet baziran na prljavi posao i distribuciju lopte , u izostanku Fejse taj posao odično odrađuje Florentino Luis inače još jedan u nizu velikih talenata iz Benficine akademije koji je zadužen za prljaviji dio u kombinaciji sa Gedsonom i Gabrijelom koji su više orijentirani na distribuciju u suradnji sa Pizzijem(4.9 dugih lopti po utakmici ) , gdje Gabrijel (4.8 dugih lopti po utakmici ) uglavnom povezuje lijevu i desnu stranu i pruža Pizziju i Felixu podršku za kombinatoriku i razigravanje

U usporedbi sa Dinamom (naravno samo europa )

Benfica je ekipa koja uglavnom zabija u drugom poluvremenu ako je u pitanju prvnstvo , dok je u ligi prvaka situacija drugacija tj. podjednaka 7 golova u prvom i 6 u drugom poluvremenu, uz jednu poveznicu Benfica uglavnom najviše zabija u prvih 15 miuta (45 -60 ) drugog poluvremena u prvenstvu , odnosno kad joj je kocentracija na najvisem nivou ili kad je protivnik ako je rječ o prvenstvu pao fizički , dok u europi navise zabija od 15 do 30 minute nakon faze adaptacije na protivnika i teren te u fazi dok joj je koncentacija na maksimalnom nivou,

u prvenstvu :

u europi :

iz grafa je vidljivo  da se prvenstvo i europa dosta razlikuju,  stoga sam za detaljniju usporedbu

koristio isključuvo benficine podatke iz europe odnosno : kalifikacije za ligu prvaka ,skupina lige prvaka  i nokaut fazu lige europe

Omjer zabijenih i primljenih golova Benfice :

Slijedi usporedba s Dinamom uz jednu ključnu stvar takoder europa bez prvenstva ,

uključujući i kalifikacije lige prvaka kao i europa ligu

Zanimalo me je koliko je približno moguće predočiti tj aprokimirati Dinamove šanse te Benficu kao "match up" pa sam odradio usporedbe kad Dinamo prima  a Benfica zabija , također kad Benfica prima a Dinamo zabija , te usporedbe međusobno zabijenih i primljenih pogodaka

Dinamo primljeni golovi vs Benfica zabijeni golovi :

Te međusoba uspredba koliko često zabijaju te kad to rade :

i na kraju kad primaju pogotke :

Grafovi su izraženi u postotcima a ne u broju golova radi bolje razlike , da je lakše prepoznati i uočiti anomalije . Iako je statistika kao bikini , ipak dokazuje da je razlika između Dinama  i Benfice  očita , graf dokazuje da je Benfica u oba slučaja zabijeni i primljni golovi puna oscilacija  u usporedbi sa DInamom koji je kud i kamo konstantniji , te je vidljivo da je Benfica najranjivija nakon 40 minute do 55 minute te od 80 minute pa do kraja utakmice odnosno naviku da lomi protivniak u prvenstvu u prvih 30 minuta prenijela je u europu , dok je Dinamo konstantan sve od 50 do 80 minute kad je najranjiviji kao u utakmici sa Viktorijom  u Plzenu koja je ogledalo  grafa Dinamovih primljenih golova . Što se tiče ofenzivnog učinka , u usporedbi sa Benficom Dinamo je jako stabilan pogotovo nakon prvih 10 minuta dok je Benfica kao i kod primljenih pogodaka poprilično "divlja", ako Dinamo iskontrolira period utakmice od 50 do 80 minute  statistički će si povećati šanse za prolaz .

Dinamo zabijeni golovi vs Benfica primljeni golovi :

Ovaj graf dokazuje jednu od anomalija , kad Dinamo najviše zabija Benfica u tom periodu igre manjie i prima , sve u svemu nas čekaju dvije uzbudljive utakmice.

Često smo čuli da detalji rade razliku , pa sam odlučio priložiti  par detalja koji bi mogli odlučiti utakmicu.

Razlike koje bi mogle presuditi (faktori)  :

• faktor svježine koji Dinamo nakon zimske pauze koja mu je i dulja od ljetne je kroz 5 utakmica ušao u formu , ako Bjelica ostane dosljedan svom rukopisu kada je uspio na početku sezone tempirati vrhunac sezone kroz za okršaj sa Young Boysima te je održati kroz  utakmice  sa Fenerbacheom  , Anderlechtom i Spartak Trnavom bez  More , Majera  ,Šituma te većeg djela i Leovca , uz zimska pojačanja Atimwena i Andrića  što čini ogormnu razliku u kadru i otvara mu više taktički mogućnsti pogotovo Moro i Majer i Andrić ,  Benficu čeka težak posao pogotovo jer nije imala prijekopotrebnu zimsku stanku
  • Benfica se grčevito bori sa Portom za prvenstvo dok joj Porto u ovom trenutku bježi 4 boda uz utakmicu manje dok Dinamo ima  luksuz da prvih 11 čuva ,čeka i polira ih za europu uz praktički rješeno prvenstvo gdje Dinamove rezerve haraju po HNL  i tjeraju "europljane" na maksimalnu moguću kocentraciju
  • "mentalitet ekipe" pa je tako jučer Dani Olmo nominlano prva zvjezda Dinama ušao u 87. minuti pri rezultatu 3:0  i odradio zadnjih 5-6 minuta bez ikakvog pogovora ili kritike i još je stigao poslat osekov dvojac  po ćevape , zamislite da Valverde u 87. minuti uvodio Messija pri rješenoj utakmici kako bi to završilo
  • napadački duet Jao Felix Seferovic  teroriziraju u  prvenstvu ,dok su  u europi  puno bezopasniji pogotovo Jao Felix pri čemu plaća danak manjku iskustva, pri čemu bi mogala presuditi loša skok igra Seferovićeva igra te tendencija zaleđima  gdje je Bjelica  Dinamo doveo do savršenstva

• dinamovi loši bekovi , ako uzmemo u obzir da je Benfica najposanija upravo preko krila , Bjelica će morati smisliti rješenje , jedno od alternativa je Rahmani na desnog beka  koji je paradoksalno bolji bek bilo lijevi ili desni  nego što je stoper što   mu je prirodna pozicija nešto poput Césara Azpilicuete koji je bolji libero ili  lijevi bek nego što je desni bek

Zaključak

Ako Bjelica uspije rješiti  period utakmice od 50 do 80 minute  da igrači Dinama zadrže kocentraciju , zatvori bekove i sa agresivnim pristupom i veznim redom smiri Benficu mogli bi opet gledat Dinamo - Skenderbeu  ovaj put sa Dinamom u ulozi Skenderbeua , uz malo sreće i Benficinog podcjenjivanja Dinamu se smješi prolaz dalje.

Odlično! - ktm686, 28.2.19. 9:37, 0 0 0