Tribina hipoteza
Luca1010 | 09/2018

Utakmica kola:

Celta Vigo – Atletico Madrid (2-0)

U prošlom pregledu pričao sam o Atleticovom mučenju s Rayom i najavio ovu utakmicu kao potencijalno neugodono gostovanje u kojem će problemi doći do izražaja, a to se upravo i dogodilo.

Samim odabirom prvog sastava Simeone je pokazao kako zasada nećemo gledati drugačiji Atletico od prošlih sezona. Ozljeđenog Juanfrana, na desnom beku je zamijenio nominalno stoper Savić, dok je ofanzivnija opcija Santiago Arias ponovo ostao na klupi. Ubacivanjem destruktivca Parteya umjesto Lemara i stavljanjem Kokea na krilo, također se odlučio na „safe“ opciju i osiguravanje defanzive. Izostavljanja ovoljetnih pojačanja iz prvih postava objasnio je rečenicom da svatko od novih igrača treba dugo vremena da nauči stil igre Atletica.

Celtin trener Antonio Mohamed se, očekivano, odlučio za jednaku postavu kao i u prošlotjednoj pobjedi nad Levanteom.

Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 0-0 i tu se nema što puno nadodati. Obje ekipe su se mučile s kreacijom bilokakvog konkretnog napada, sva igra odvijala se u srednjoj trećini terena, a rijetke šanse su dolazile iz grešaka protivnika. Međutim, mogli smo naslutiti probleme Atletica koji u napadu nije pokazao nikakav plan igre kada mu protivnik prepusti loptu.

Celta je na startu drugog poluvremena iskoristila greške i dekoncentraciju Atleticove obrane, jedinog dijela koji je dotad funkcionirao kako treba. Maxi Gomez je u 47. minuti pogodio nakon što se Godin okliznuo, a zatim je 4 minute poslije sjajnim centaršutom uposlio Aspasa za 2-0 i konačan rezultat.
Do kraja je moglo biti i više golova u mreži Atletica, no za to je dijelom zaslužna Celtina realizacija, a dijelom VAR. U 70. minuti drugi žuti karton je zaradio Savić i tako upotpunio debakl Atletica.

Na taktičkom grafu možemo vidjeti kako se ono malo napadački konkretnoga u Atleticu odvijalo preko lijeve strane gdje su Filipe Luis i Koke (kasnije ulazi Lemar), koja je bila jedini koridor distribucije. Desna strana je bila, očekivano, kompletno beskorisna sa Savićem na beku, a ni Correa se svojim individualnim akcijama nije proslavio. Griezmann je nešto sam pokušavao, međutim njegov partner i mantinela Diego Costa se nije pojavio na utakmici. Sredina terena u 4-4-2 formaciji nikad nije optimala za distribuciju, a kada se tu nalazi netko kao Partey, kojemu distribucija nije forte, dobijete ovakav graf.
Nadajmo se da će nam Cholo u sljedećim utakmicama pokazati neke nove ideje i dati istovremeno više prilika Martinsu i Ariasu na desnoj strani, Rodriju u vezi i Lemaru na lijevoj strani.

Za Celtu je sjajno igrala posljednja linija, kako u obrambenim zadaćama, tako i u primarnoj distribuciji, a svoje su obavili Gomez i Aspas koji već dugo vremena izgledaju sjajno. U napadu je to, sveukupno, dovoljno da se Pione Sisto može izvući sa lošom individualnom partijom.

Atletico se jednako mučio i protiv Raya, no ovaj puta je igrao protiv ekipe koja zna iskorititi ponuđeno, pa je Celta zasluženo uzela 3 boda i trenutno izgleda jako dobro na svakom dijelu terena.
Nažalost, Atletico već nakon tri kola kasni za Barcom i Realom 5 bodova, a šanse za osvajane lige, koje od početka nisu bile velike, dvostruko su se smanjile.

Derbiji:

Levante – Valencija (2-2)

Obje ekipe su u gradski derbi dočekale s porazom. Valencija se ipak nadala prvoj pobjedi u novoj sezoni, dok je Levante htio zadržati niz neporaženosti od 2012. na domaćem terenu protiv najljućeg rivala.

Ono što smo navikli gledati od ove dvije ekipe mogli smo vidjeti i u ovoj utakmici. Kao tranzicijske ekipe osuđene su na puno trčanja kontri, igre po krilima, 1 na 1 situacija, driblinga. Iz takve jedne situacije pao je i gol Levantea za 1-0, a prodor Moralesa gdje pretrći preko 50m i predribla tri, četiri igrača, postaje signature move. Odgovor je brzo stigao preko Cherysheva, a visoki tempo se nastavio. Šanse su se redale s obje strane, Rodrigo je promašivao, Morales pogodio prečku… Do kraja poluvremena Roger je pogodio za 2-1 nakon sjajne asistencije.

U drugom poluvremenu dominirala je Valencija, izjednačio je Parejo iz penala za 2-2 u 52. minuti, Rodrigo je promašio još jednu veliku priliku, a Gamerio pogodio prečku. Drugi žuti Cokea je još dodatno pojačao dominaciju Valencije u zadnjih 15 minuta, no uz pomoć VAR-a Levante je na jedvite jade sačuvao bod i niz neporaženosti, a Valencija na reprezentativnu pauzu ide izrazito nezadovoljna s dva boda iz tri kola i puno mjesta za unapređenje.

Real Betis – Sevilla (1-0)

Za razliku od nekoliko prošlih izdanja Derbi Sevillano ovoga puta, osim atmosfere, nije imao puno za ponuditi. Gledali smo izjednačenu utakmicu, bez previše velikih prilika. Betis je bolje ušao u utakmicu, dok je Sevilla izgledala bolje drugo poluvrijeme do prilično čudnog drugog žutog kartona za Roquea Mesu, nakon kojega je zbog brojčane nadmoći ipak dominirao Betis. Osim kartona Mesi bilo je još diskutabilnih odluka, pa je u 38. minuti Canalesu putem VAR-a poništen gol iz offsidea.

Sevillin glavni problem je bila česta izolacija Andrea Silve u napadu. Banega ga je nekoliko puta odlično uposlio, no Silva se često nalazio 1 na 3 sa protivničkom obranom, a Sarabia i Vasquez nisu bili od pomoći.

Utakmica je kulminirala u 80. minuti kada je Joaquin u svome „milijuntom“ nastupu, glavom pogodio mrežu Seville i uzrokovao erupciju Benito Villamarina.

Betis je tako došao do prijeko potrebna 3 boda u teškom gradskom derbiju nakon loših prva dva kola.

Favoriti:

Real Madrid – Leganes (4-1)

Najbolji igrač Europe se nakon uvodna dva kola s „laganom“ minutažom vratio u prvu postavu Los Blancosa, a najbolji vratar Europe se napokon našao na klupi da bi napravio mjesta za najboljeg vratara svjetskog prvenstva. Real je ponovo potpuno dominirao, Bale i Benzema su još jednom odigrali odlično pa se zasad uopće ne primjećuje odlazak Ronalda. Leganes je u jedinom konkretnijem izlasku iz svoje polovice uspio iznuditi penal i učiniti utakmicu zanimljivijom, međutim to je bilo daleko od dovoljnog da bi se ugrozilo Real koji pod vodstvom Lopeteguija zasad izgleda jako dobro.

Barcelona – Huesca (8-2)

Što reći za utakmicu koja završi rezultatom 8-2? Barcelona je nakon neugodnog gostovanja u Valladolidu raspoložena dočekala novog prvoligaša Huescu i poželjala joj dobrodošlicu. Messi je, očekivano, bio u središtu zbivanja s 2 gola i 2 asistencije, a ti pogotci su značili da je sad zabio gol protiv 37 različitih ekipa u La Ligi. Čak je i Luis Suarez uspio zabiti dva gola, a sjajnim golom se i Ivan Rakitić upisao u listu strijelaca na nevjerojatnu asistenciju Messija.

Iznenađenje:

Villareal – Girona (0-1)

Villareal se nakon dobre utakmice u Sevilli vratio kući u nadi da će ostvariti prvu pobjedu protiv „slabašne“ Girone, no povratak Christiana Stuanija, Gironinog prošlogodišnjeg najboljeg igrača i prvog strijelca je sugerirao drugačiji scenarij. Upravo je on pogodio za 0-1, konačan rezultat i još jedno razočaranje Villareala na domaćem terenu.

Ostali rezultati:

Getafe – Real Valladolid (0-0)

Eibar – Real Sociedad (2-1)

Rayo Vallecano – Athletic Bilbao (odgođeno)

Deportivo Alaves – Espanyol (2-1)

TEAM OF THE WEEK:

Tablica:

Barcelona i Real u reprezentativnu pauzu idu kao jedini stopostotni, dok je Celta jedina ekipa koja je zadrzala priključak od dva boda i pokazala dobru igru. Zanimljivo da je čak 11 timova ostvarilo 4 boda iz 3 kola. Najviše nezadovoljni ulaskom u sezonu mogu biti Atletico (koji je već u zaostatku od 5 bodova za glavnim konkuretnima), Valencia i Villareal. Povratnik u ligu Rayo, zahvaljujući samo dvije odigrane utakmice protiv teškaša, je jedini stopostotno negativan.

Sve bolje i bolje. Napreduješ s grafovima. Ostavi mi svoj mail u chatu ili ovdje u komentaru.. - BruceWayne, 5.9.18. 13:24, 0 0 0
Hvala. pivk1010@gmail.com - Luca1010, 5.9.18. 13:51, 0 0 0