Analiza

"Staroj dami" prednost, ali "Kopljanici" nisu bacili zadnji hitac

Tribina hipoteza
RealMadrid7 | 11.04.

Druga četvrtfinalna večer Lige prvaka ponudila nam je sraz na "teatru snova", utakmicu u kojoj je Barca golom Suareza pobijedila domaći Manchester United i potvrdila ulogu favorita. No, u sjeni tog velikog klasika kojem se većina nogometnog svijeta okrenula i nakon ždrijeba razmišljala, lopta se kotrljala i zelenim travnjakom u Amsterdamu. Tamo su Ajax i Juventus zabili po gol, pa će se u Torino putovati s 1:1 i rezultatskom prednošću "bianconera".

Ajax je krenuo u utakmicu kako ulazi i inače. Ten Hagova momčad još je jednom pokazala da im je ime protivnika u Ligi prvaka nebitno, barem kada govorimo o načinu na koji će sami pristupiti utakmici. Bio to Bayern, AEK, Benfica, Real ili Juventus, oni igraju svoju igru i od nje ne odustaju. Od samog početka "Kopljanici" su na teren izašli visoko postavljeni, pritišćući već zadnju liniju Juventusa i onemogućujući da lopta izađe iz prostora 20-ak metara od gola Szczesnyja.

Tadić u špici, Ziyech i Neres na krilima, opet su odigrali na visokoj razini. Prvih 10-ak minuta, osim početnog udarca Bernardechija, Ajax je ovom igrom potpuno izbezumio Juventus. Visoki presing tjera "bianconere" na pogreške, a onda ili Ziyech i Neres ili veznjaci koji sjajno prate kretanje trojca ispred njih lako presijecaju lopte koje idu pod pritiskom ili na bok ili kroz sredinu. To im je automatski omogućavalo i priliku za brzu akciju iz koje će kroz 2, 3 dodavanja dovesti do šanse. Ziyech je prijetio u nekoliko navrata udarcima s ruba 16-erca, a jednog je Poljak na golu Juventusa krajnjim naporom vadio ispod same grede. Valja istaknuti da je svemu tome pridonijelo i hrabro ten Hagovo guranje oba beka visoko naprijed, dok se Frankie de Jong vraćao po loptu kao treći stoper pored Blinda i de Ligta.

Juventus, s druge strane, nakon što je preživio uvodnih 10-ak minuta, malo je došao do prostora. Ajax je i dalje povremeno, pa i kroz cijelu utakmicu držao linije visoko, ali je jasno da 90 minuta u kontinuitetu nije moguće igrati kao što je to bilo u prvih 10. Stoga je u trenucima blažeg naleta na zadnju liniju, Juventus uspio kreirati nekoliko polukontri i bržih akcija kojima se najviše tražio Bernardeschi. Talijan je bio najraspoloženiji igrač "Stare dame" u prvom dijelu i koristio je baš one situacije gdje su bekovi Ajaxa, odlazeći naprijed, ostavljali puno prostora iza svojih leđa. Bilo ga je i lijevo i desno, ali unatoč tome što bi svojom brzinom i okomitošću došao pred gol Onane i tako stvorio privid opasne šanse za Juventus, u dva su navrata sjajno reagirali u povratku, najprije de Ligt, a onda i de Jong, očistivši u korner prije nastanka većih problema koje je Bernardeschi mogao stvoriti.

Sredina prvog dijela donijela je izjednačen nogomet. Izgledalo je kao da je Juventus  pustio loptu i terensku inicijativu Ajaxu, ali su bolje zaustavljali njihove napade nego u uvodu utakmice, ali i nešto lakše stizali naprijed. Činilo se da su uspostavili kontrolu utakmice i Ajax stavili tamo gdje žele. U tim trenucima igru "Kopljanika" vodio je Frankie de Jong. Moramo reći da je odigrao izuzetnu utakmicu. Budući igrač Barcelone imao je 90 od 98 točnih pasova što je 92%, usto je stigao odigrao 2 ključna pasa, a precizan je bio 2 od 3 puta poslavši dugu loptu, te 1/1 uspješnih driblinga. No, to nije jedini segment gdje je de Jong "pokidao". Njegova uloga u defanzivi, ali i u presingu Ajaxa bila je obilna i jako uspješna. De Jong je 5 od 6 puta točno uklizao, dobio jedini zračni duel u kojem se našao, a usto presijekao još tri lopte i čak 11 puta vratio Ajaxu posjed lopte.

U takvoj igri, u jednom trenutku kao da se momčad iz Amsterdama jednostavno isključila, zaledila. Aut je bio za Juventus s lijeve strane. Lopta je nekako došla do Cristiana Rnalda koji se u svom stilu okrenuo, odmah pronašao potpuno samog Cancela na desnoj strani. Nakon toga je nastavio u šprintu juriti u kazneni prostor gdje natrčava na sjajan Cancelov centaršut i postiže svoj 24. pogodak u četvrtfinalu Lige prvaka. Inače, za usporedbu, Messi i Raul su zajedno u ovoj fazi zabili 20 golova. Nestvarno. Međutim, Uz apsolutnu pohvalu Ronaldu koji je sve odradio perfektno, treba istaknuti i veliku pogrešku obrane Ajaxa u cijeloj toj akciji. Sredina terena ostala je potpuno prazna, cijela obrana je stajala i gledala u Cancela, osim dvojca koji prema njemu trči u pokušaj sprečavanja ubačaja. Bentacur je odvukao de Ligta, a nitko nije obraćao pažnju na nadolazećeg Ronalda. Bek i stoper stajali su preširoko, a Schone, koji je usput budi rečeno, najgore ocijenjeni igrač Ajaxa, nezainteresirano je trčkarao, kao da akcija nema veze ni s njim ni utakmicom u kojoj sudjeluje, pa je Ronaldu posao bio tim lakši. Na taj način, uz nešto bolji dojam Ajaxa, ipak je na odmor s prednošću otišao Juventus.

Drugo poluvrijeme nije ni krenulo, a asistent za Juventusov gol, Joao Cancelo, radi grešku na desnoj strani. Loptu mu krade Neres i doletjevši u šesnaesterac, namješta se na desnu nogu i pogađa za 1-1. Od tog trenutka, bio razlog veliki šok zbog tako brzog gola ili je razlog jednostavno Ajax sam, Juventus je praktički nestao s terena, a "Kopljanici" su dominirali i stiskali do kraja utakmice. Mora se priznati da je Allegri dijelom našao način kako malo zatvoriti i prigušiti Tadića (iako nije odigrao toliko primjetno, odradio je sjajan posao kad je imao loptu s 5 klučnih pasova i kroz ulogu mantinele), ali je iskrsnuo Neres i gotovo su sve akcije i izuzev tog prekrasnog pogotka išle preko ili na njega.  Mladi Brazilac je drugi najbolje ocijenjeni igrač Ajaxa poslije de Jonga. Ima 41/44 točna pasa što je 93%, 1/1 duge lopte, 2/2 uspješna driblinga, 1 presječenu loptu i 7 puta je vratio loptu u posjed svojoj momčadi.

Dakle, cjelo drugo poluvrijeme Juvnetus je u obruču koji ne popušta. Allegri je nastojao oživjeti svoju ekipu i ubrzati tempo ubacivši Costu umjesto Mandžukića i Dybalu umjesto Matuidija, međutim, nije uspio. Doduše, Costa je bio jako vrijedan, doslovno je "jeo travu" i iz jednog sjajnog solo prodora zatresao i stativu. No, upravo su ti solo prodori, bez pravog momčadskog napada u drugom poluvremenu bili sve što je "Stara dama" u drugom poluvremenu uspijevala. Ako je Max Allegri nastojao uvođenjem dva potpuno ofenzivno orijentirana igrača prebaciti težište igre bliže Ajaxovim vratima, nije uspio. Čak i ako mu nije  cilj bio  mijenjati činjenicu što mu "Kopljanici" kruže cijelo vrijeme oko 16 metara, nego baš to iskoristiti za kontru preko 3 brzonoga, Ronalda, Bernardeschija i svježeg Coste uz dodatak Dybale, ni to se nije ispunilo ni u čemu osim tih spomenutih Costinih soliranja. Tek je u zadnjoj akciji na utakmici Ronaldo s Costom pokušao izgraditi kontru, ali je Portugalac povučen i potencijalno opasna akcija, pametnim potezom Ajaxove obrane i po cijenu žutog kartona, ipak je spriječena.

Tko može biti ishodom ove utakmice zadovoljniji? Pa jednostavno je reći- Juventus. "Bianconeri" idu kući s golom u gostima i s jasnom matematikom da Ajax u Torinu mora dati gol, a oni čak i ne ako nije nužno. Pokazalo se da je Ronaldo doista noćna mora za Ajax, 8 gol u 6 nastpa protiv "Kopljanika".

Možemo krenuti i onom, "Ajax je opet osvojio srca" što je apsolutno istina, pa i moje, ali od toga se ne živi. Ten Hagova momčad odigrala je odličnih 90 minuta opet kao ekipa koja "nema šanse" protiv favoriziranog protivnika. Međutim, još jednom su pokazali da itekako imaju šanse i da ih uopće ne treba gledati kao ekipu koja je razinu ispod najboljih, jer ne samo da nije nadigrana ni od jednog velikana s kojim se susrela, nego je onasama te koja je sve njih većim dijelom nadigrala. Juventus je posebno u drugom poluvremenu suočen s čudesnom dominacijom "Kopljanika", a to nije slučajno.

Naravno, treba uzeti dozu spuštanja na zemlju. Ajax je zabio prelijep gol, ali gol koji je došao iz solo akcije i osim toga i udaraca iz daljine, nisu stvorili neku 100-postotnu situaciju. Zabili su doduše i drugi gol, ali je opravdano poništen jer je Neres bio u dubokom zaleđu. Također, Juventus je ekipa koja nikada ne srlja ili čak izgleda blijedo i rijetko kad pokaže u potpunosti pravo lice. Takvo smo, nakon dugo vremena, prvi put vidjeli u uzvratu protiv Aletico Madrida, iako je poslije prve utakmice izgledalo kao da nisu imali nikakve ideje i načina kako probit Simenoneovu obranu. To je jednostavno takva ekipa. Mogu pobijediti ili izvući pozitivan rezultat i kad nisu na svom maksimumu, jer im nije nužan. I večeras su mogli, samo da je šut nakon prodora Douglasa Coste završio koji centimetar više lijevo od vratnice.

Svakako treba pričekati uzvrat da bi se dao konačan sud o ovom paru. Međutim, s večerašnjom utakmicom, Ajax je nastavio svoj niz jer je sad već u 14. od 15 odigranih europskih utakmica ove sezone dao gol. Stoga, zašto nemati vjere da će isto napraviti i u Torinu, jer će bez obzira na sve, opet igrati svoju igru, igru kojom može dominirati protiv najjačih. U tom slučaju baš sve je moguće, tako da je ovo doista bilo tek jedno poluvrijeme dvoboja Ajax-Juventus koji je još uvijek posve otvoren.

Nije loše, ali javi mi se na FB ili mail da ti pošaljem par linkova za malo bolje uređivanje analiza.. - BruceWayne, 11.4.19. 14:11, 0 0 0