Ako izostavimo financije, terene, stadione i strukturu općenito, mislim da hrvatski nogomet može napredovati uz neke promjene.
Ozbiljna organizacija HNL reprezentacije koja bi dala na značaju ligi i konstantno igrala prijateljske utakmice s A reprezentacijom, gdje bi bila dobar protivnik. (Dalić bi mogao vidjeti kvalitetu HNL-a.) Predzadnji klub SHNL-a igrao bi doigravanje s drugoplasiranim klubom iz 1. NL za ostanak u ligi. Isti sustav natjecanja u svim ligama. Ako u prvoj ligi igra 10 klubova, gdje zadnji ispada, a predzadnji ide u doigravanje, svaka niža liga trebala bi imati isti sustav. Pobjednici 3. NL igrali bi međusobno jednu utakmicu, a samo klub s najviše bodova iz tih susreta išao bi u 2. NL. Posebna liga za B momčadi, kao Premier League 2 za U21 i starije. Kup u grupnom sustavu: 32 tima podijeljena u 8 grupa po 4 tima. Nositelji su prvih 8 SHNL klubova iz prošle sezone. Igra se bez uzvratnih utakmica. Nakon toga slijedi nokaut faza s 16 timova. Time bi se dobilo dvostruko više tjednih utakmica i više međusobnih susreta klubova iz nižih liga. Finale bi bila jedna utakmica na neutralnom terenu, kao u Škotskom liga kupu. Obvezna press konferencija nakon utakmice s oba trenera i glavnim sucem. Profesionalizacija glavnih sudaca – treniranje, edukacija i analiza. Potpuno posvećeni jednom poslu, a ne honorarni.Radikalne ideje:
Rezultat 0:0 ne donosi nijedan bod. Aut se izvodi nogom, a nakon 10 sekundi protivnički igrač smije napasti loptu. Karton koji isključuje igrača na 10 minuta. Treneri mogu dolaziti i odlaziti samo tijekom prijelaznog roka, a samo pomoćni trener može privremeno preuzeti momčad između stanki.Hvala na čitanju!
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/HNL reprezentacija - postoji li liga koja ima svoju reprezentaciju? Mogu li za tu reprezentaciju igrati i stranci? Kakvu korist klubovi imaju od toga da im igrač, umjesto da ostane u klubu i dodatno radi s momčadi, mora igrati prijateljsku utakmicu za HNL reprezentaciju?
Doigravanje za ulazak/ostanak u SHNL-u - razumijem želju za ovime, ali mi nemamo trenutno niti jednu drugoligašku momčad koja može izboriti ostanak u SHNL-u. Zamisli ove godine ulazi Rudeš i Sesvete igraju s Osijekom, kolike šanse daješ Sesvetama? Kako točno bi to podiglo kvalitetu lige?
Posebna liga za B momčadi - Zašto? Za B momčadi će večinom igrati juniori, ako ih se želi ostavljati u istoj konkurenciji, onda mogu nastaviti igrati juniorski rang. Uz to jako malo klubova je odlučilo imati B momčad, klubovi koji su odustali od B momčadi, odustali su zbog financija. Zašto bi za dobar primjer uzimali englesku ligu, koja je najbogatija liga na svijetu, a ne neku drugu ligu u kojoj B momčadi također igraju drugi rang natjecanja?
Kup - previše utakmica, pogotovo za klubove iz SHNL-a, a i time se ne podiže kvaliteta natjecanja, niti atraktivnost. Tko će točno gledati više utakmica niželigaških klubova? Ne bi li bilo bolje da ostane kao sada 32 kluba, ali da nema nositelja i da u prvom kolu mogu igrati Dinamo protiv Hajduka. Time bi omogućili klubovima iz nižih liga da u kupu ostanu duže, a i osvajači kupa bi se vjerojatno češće izmjenjivali.
Aut se izvodi nogom? To pravilo ne može uvesti samo hrvatski nogomet, zamisli igraš SHNL gdje izvodiš aut nogom, pa onda u europi ubacuješ rukom. Kako to pridonosi nogometu?
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/